24.03 > 02.04

THE FESTIVAL …

The Millenium Festival is organised by Diogène asbl. Diogène (a Non-Profit Organisation – ABSL) has 23 years of experience in the production of documentary films both in Belgium and abroad. It has produced numerous films in collaboration with international institutions and NGOs, organised many cultural and social events in Europe, whilst supervising and following the work of filmmakers around the world.

Seeing, knowing and understanding what is going on around us; penetrating daily life, its exceptions, the cities, the nooks and crannies of the world; each year the Millenium Festival presents over fifty documentaries selected out of 800 applications from across the globe. These films investigate the challenges and goals of the 21st century in a changing world where many of our values and lifestyles are put to the test. They are moving, thought provoking and, most importantly, they concern all of us. These works also show the personal, political and aesthetic commitment of their directors. In short, we are concerned with committed cinema that tells the truth.

… IN CINEMA GALERIES

Find out about the day by day schedule, click here to see what’s on by themes.

25.03

>Room 2
14:00 (Q&A !) NOUVELLE-ORLEANS, LABORATOIRE DE L’AMERIQUE, Alexandra Kandy Longuet – 2016, 52′ – OV (English) SUB French
16:00 (Q&A !) LES PELERINS DE BOUGE, Gaëtan Leboutte – 2016, 52′ – OV (French) SUB English
17:30 (Q&A !) ANGELIKA, Léopold Legrand – 2016, 15′ – OV (Polish) SUB French + MA VIE D’ASPERGER, Georges Depraetere – 2016, 15′ – OV (French) + MA FILLE NORA, Jasna Krajinovic – 2016, 15′ – OV (French) SUB English
19:00 (Q&A !) INSIDE THE LABYRINTH, Caroline D’Hondt – 2016, 75′ – OV English SUB French
21:00 (Q&A !) PRESENTING PRINCESS SHAW, Ido Haar – 2015, 80′ – OV (English/ Hebrew) SUB French

>Room 3
15:00 THE RETURN, Zahavi Sanjavi – 2016, 54′ – OV (Arab / Kurdish / Swedish)  SUB French/English
16:30 GIRLS DON’T FLY, Monika Grassl – 2016, 90′ – OV (English / Akan) SUB French/English
18:15 WHOSE COUNTRY ?, Mohamed Siam – 2016, 58′ – OV (Arab) SUB French
20:00 ANOTHER YEAR, Shengze Zhu – 2016, 181′ – OV (Traditional Chinese) SUB French/English

26.03

>Room 2 
14:00 NO MAN IS AN ISLAND, Tim De Keersmaecker – 2015, 70′ – OV (Italian / Arab) SUB French/Dutch
15:30 (Q&A !) THE MAN WHO WANTED TO CHANGE THE WORLD, Mariëtte Faber – 2016, 60′ – OV (German) SUB French/English + FRONTERA INVISIBLE, Nicolas Richat & Nico Muzi – 2016, 28′ – OV (Spanish) SUB French/English
17:30 (Q&A !) GULISTAN, LAND OF ROSES, Zaynê Akyol – 2016, 86′ – OV (Kurdish/Turkish) SUB French/English
19:45 (Q&A with the protagonist Yuval Orr and Jean-Jacques Quisquater – expert in data protection and professor at CUL) DOWN THE DEEP DARK WEB, Tzachi Schiff & Duki Dror – 2015, 70′ – OV (Hebrew/English) SUB French/English

>Room 3
17:30 DELTAS, BACK TO SHORES, Charlie Petersmann – 2016, 75′ – OV (French / Portuguese / Arab / Wolof) SUB French/English
19:00 (Q&A !) WALL OF DEATH, AND ALL THAT, Mladen Kovačević – 2016, 61′ – OV (Serbian) SUB French/English
21:00 GIRLS DON’T FLY, Monika Grassl – 2016, 90′ – OV (English / Akan) SUB French/English

27.03

>Room 2
14:30 LA BELLE VIE, Marion Gervais – 2016, 58′ – OV (French) SUB English
16:00 NO MAN IS AN ISLAND, Tim De Keersmaecker – 2015, 70′ – OV (Italian / Arab) SUB French/Dutch
17:30 CONGO PARADISO, Benjamin Géminel & Tristan Thil – 2016 – 52′ – OV (French / Swahili) SUB French/English
18:45 (Q&A !) KAZARKEN, Güldem Durmaz – 2016, 90′ – OV (French / Turkish)
21:00 (Q&A !) HIDE BEHIND THE SUN, Lee Chang-Jun – 2015, 80′ – OV (Korean) SUB French/English

>Room 3
19:00 MADAME SAÏDI, Bijan Anquetil & Paul Costes – 2016, 59′ – OV (Persian / French) SUB French/English
20:15 DEMAIN L’USINE, Clara Teper – 2016, 58′ – OV (French) SUB English

28.03

>Room 2
14:30 MON PREMIER ROLE, Marika Piedboeuf – 2016, 51′ – OV (French) SUB English
16:00 RIEN N’EST PARDONNE, Vincent Coen & Guillaume Vandenberghe – 2017, 60′ – OV (French) without SUB
17:15 DON JUAN, Jerzy Sladkowski – 2015, 92′ – OV (Russian) SUB French/English
19:00 (Q&A !) FOREVER PURE, Maya Zinshtein – 2016, 87′ – OV (Hebrew) SUB French/English
21:00 24 SNOW, Kaouther Ben Hania & Mikhail Barynin – 2016, 93′ – OV (Yakut) SUB French/English

>Room 3
18:00 NOUVELLE-ORLEANS, LABORATOIRE DE L’AMERIQUE, Alexandra Kandy Longuet – 2016, 52′ – OV (English) SUB French
19:00 DOWN THE DEEP DARK WEB, Tzachi Schiff & Duki Dror – 2015, 70′ – OV (Hebrew / English) SUB French/English
20:15 FINDING PHONG, Swann Dubus Mallet & Thao Tran Phuong – 2016, 92′ – OV (Vietnamese) SUB French/English

29.03

>Room 1
19:00 LEAVING AFRICA, Iiris Härmä – 2015, 96′ – OV (English) SUB French

>Room 2
15:00 GULISTAN, LAND OF ROSES, Zaynê Akyol – 2016, 86′ – OV (Kurdish, Turkish) SUB French/English
17:00 (Q&A !) DEMI-VIE A FUKUSHIMA, Mark Olexa & Francesca Scalisi – 2016, 61′ – OV (Japanese) SUB French/English
19:00 (Q&A !) FACEBOOKISTAN, Jakob Gottschau – 2015, 58′ – OV (German/English/Danish) SUB French/English
21:00 BROTHER JAKOB, Elí Roland Sachs – 2016, 92′ – OV (German) SUB French/English

>Room 3
17:30 PLASTIC CHINA, Jiu-Liang Wang – 2016, 81′ – OV  (Chinese) SUB French/English
19:00 KEEP FROZEN, Hulda Ros Gudnadottir – 2016, 68′ – OV (Icelandic / Polish) SUB French/English
20:30 NICOBAR, A LONG WAY, Richa Husting – 2016, 59′ – OV (Nicobar) SUB French/English

30.03

Room 2
15:30 PRESENTING PRINCESS SHAW, Ido Haar – 2015, 80′ – OV (English / Hebrew) SUB French
17:30 (Q&A !) LA BELLE VIE, Marion Gervais – 2016, 58′ – OV (French) SUB English
19:15 (Q&A !) SIMONE SANS PEUR, 2016, 48′ –  OV (French) SUB English
21:00 (Q&A !) DON JUAN, Jerzy Sladkowski – 2015, 92′ – Film en VO (Russe) ST Français et Anglais

>Room 3
17:30 IT’S NOT YET DARK, Frankie Fenton – 2016, 86′ – OV (English) SUB French
19:00 PASSENGERS, Mahmoud Rahmani – 2016, 78′ – OV (Persian) SUB French/English
20:45 LEAVING AFRICA, Iiris Härmä – 2015, 96′ – OV (English) SUB French

31.03

>Room 2
14:00 DEMI-VIE A FUKUSHIMA, Mark Olexa & Francesca Scalisi – 2016, 61′ – OV (Japonese) SUB French/English
15:30 THE COLOR OF THE CHAMELEON, Andrés Lübbert – 2016, 88′ – OV (Spanish) SUB French/English
17:15 YOU HAVE NO IDEA HOW MUCH I LOVE YOU, Paweł Łoziński – 2016, 80′ – OV (Polish) SUB French/English
19:00 (Q&A !) ONGLES ROUGES, 2017, 62′ – OV (French) SUB English
SOLD OUT – 20:45 I AM NOT YOUR NEGRO, Raoul Peck – 2016, 95′ – OV (English) UB French

>Room 3
17:15 FOREVER PURE, Maya Zinshtein – 2016, 87′ – OV (Hebrew) SUB French/English
19:00 LEVANTE !, Susanna Lira & Barney Lankester-Owen – 2015, 52′ – OV (Brazilian / Spanish / English / Arab / Korean) SUB French/English + SHAME ON YOU, EMMA, Line Hoeck – 2016, 38′ – OV (Danish) SUB French/English
20:45 LOS SENTIDOS, Marcelo Burd – 2015, 72′ – OV (Spanish) SUB French/English

01.04

>Room 2
14:00 ZAINEB HATES THE SNOW, 2016, 94′ – OV (Arab) SUB French/English
16:00 (Q&A !) WILD PLANTS, Nicolas Humbert – 2016, 104′ – OV (English / German / French) SUB French

>Room 3
14:00 THE ROAD MOVIE, Dmitrii Kalashnikov – 2016, 67′ – OV (Russian) SUB French/English
15:30 FACEBOOKISTAN, 2015, 58′ – OV (German /English /Danish) SUB French/English
17:00 MADAME SAÏDI, 2016, 59′ – OV (Persian / French) SUB French/English

Diffusion des films primés
> Dimanche 02.04 I 14:00 > 21:00

Regardez ou re-regadez les films qui ont le plus marqué et qui ont obtenus des prix.

En salle 2 :

  • A 14h, gagnant du Prix du Public : Don Juan
  • A 16h, gagnant de l’Objectif de Bronze : Forever Pure
  • A 18h, gagnant de l’Objectif d’Argent : Plastic China
  • A 20h, gagnant de l’Objectif d’Or : The Good Postman

En salle 3 :

  • A 16h, gagnant du prix « Vision Jeune » : Congo Paradiso
  • A 18h, gagnant du prix ‘« Travailleurs du Monde » : Demain l’Usine
  • A 20h, gagnant du prix « Cinéma Belge » : Rien n’est pardonnné